«Не бывать тебе в живых, со снегу не встать.
Двадцать восемь штыковых, огнестрельных пять.
Горькую обновушку другу шила я.
Любит, любит кровушку Русская земля».

Саме ці віршовані рядки відомої поетеси Анни Ахматової, написані у 1921 році після арешту чоловіка Миколи Гумільова, стали джерелом для назви історичного бестселера Тімоті Снайдера «Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним». Автор одразу попереджає, що його книга неоднозначна, і може викликати дискусії, однак впевнений, що людям час дізнатися правду про жахливі сторінки історії та про жертв нацистського і радянського режимів під час другої світової війни. А книга і дійсно шокує своєю правдою, яку від нас приховували протягом десятиліть…

 Книга відомого американського історика, професор Єльського університету Тімоті Снайдера «Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним» побачила світ у 2010 році, і одразу стала бестселером. «Криваві землі» отримали дев’ять перших нагород, сім разів були удостоєні другої премії та почесних місць у різних номінаціях, названі «книгою року» за результатами дванадцяти літературних списків, пережили двадцять дев’ять видань двадцяти шістьма мовами світу. Власне, українське російськомовне видання у перекладі Лукії Зурнаджи стало ювілейним – тридцятим по рахунку виданням, що відтепер доступне читачу завдяки видавництву «Дуліби». До цього книга російською мовою не видавалася.

То що ж являє собою книга відомого у всьому світі історика Тімоті Снайдера «Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним», якого вважають головним експертом з «українського» питання, який передбачив російську агресію за рік до її початку? В першу чергу вона присвячена трагічним сторінкам в історії Східної Європи: український Голодомор, сталінські масові екзекуції, депортації та вбивства поляків, навмисне морення голодом радянських військовополонених, Голокост, розстріли німцями цивільного населення в ході антипартизанських операцій. Післявоєнні етнічні чистки… На думку автора, дві тоталітарні системи здійснювали однакові злочини в один і той же час, в одних і тих же місцях, сприяючи один одному і підбурюючи один одного, а злочинний пакт Молотова-Рібентропа став фактично причиною початку другої світової війни.

Для презентації своєї книги Тімоті Снайдер особисто приїжджав до України, і всі лекції розпочинав трьома життєвими історіями: про українця, який копає собі могилу, маленьку єврейську дівчинку, що вишкрябувала на стінах синагоги слова и останній запис у щоденнику польського офіцера, а закінчувалася лекція називанням імен цих людей. Таким чином побудована і вся книга: це не конкретні сухі факти і цифри, а, передусім, – людські долі в об’єктиві подій тих часів. Саме це є особливістю методології Тімоті Снайдера, який проводить дослідження історичних подій через призму людських доль, і велика заслуга в цьому творчість бердичівлянина Василя Гроссмана та його роман «Життя і доля»: «Дякуючи книгам Василя Гроссмана я зрозумів, що нацистський і радянський терори були, передусім, людською історією», – зізнається Тімоті Снайдер.

Можливо саме те, що бестселер по-своєму, але зв’язаний з Бердичевом, тут нарівні з великими містами України було проведено презентацію книги «Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним». Для цього до міста приїхала ще одна палка шанувальниця бердичівського колориту Марина Гринич – директор видавництва «Дуліби» та популярна сучасна українська письменниця, авторка роману «Фріда», дія якого відбувається саме в Бердичеві. Презентація проходила у оновленій центральній міській бібліотеці та зібрала велику кількість людей, так що у залі не було жодного вільного місця. Був присутній і міський голова Василь Мазур, який відмітив, що «Фріда» є його настільною книгою, і її мудрість неодноразово допомагала меру прийняти правильне, виважене рішення.

Традиційно Василь Мазур не міг залишити почесну гостю міста Бердичева без подарунків, тож він вручив письменниці букет чарівних квітів, і подарував славнозвісний «Квиток до Бердичева» та копію Ікони матері Божої Бердичівської, а також дві краєзнавчі збірки з історією нашого міста. Марина Гринич подякувала за теплий прийом і позаздрила бердичівлянам, що вони мають можливість жити в такому неповторному місті, та пообіцяла невдовзі знову сюди приїхати зі своїми новими книгами. Зараз вона, до речі, працює над своїм новим романом, в якому знову буде згадуватися Бердичів. Але це буде згодом, а поки що відома українська письменниця презентувала роман Тімоті Снайдера «Криваві землі».

Загалом американський історик вперше ввів такий термін як «Криваві землі» – це землі, які простираються від Центральної Європи та Західної Росії, більша частина яких розташована на території сучасної України, а решта – це Білорусь та Країни Балтії. Автор акцентує увагу на тому, що саме тут радянським і нацистським режимом було знищено чотирнадцять мільйонів людей! Він підкреслює, що це не жертви воєнних дій, а мирні жителі, яких навмисне вбивали. Адже темою книги є не війна, а саме всі навмисні масові мордування людей.

Цікавим також є те, що в Україні книга «Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним» є не комерційним, а просвітницьким проектом (Електронний варіант книги можна закачати з офіційного сайту http//timothysnyderbloodlands.com), тож видання розповсюджується безкоштовно по території України, причому значна увага приділяється саме Східній частині нашої держави. Це робиться для того, щоб відкрити очі деяким українцям на історію нашої країни та розповісти про найбільш криваві її сторінки. Водночас Тімоті Снайдер вважає, що його книга є найбільш актуальною для Росії та самих росіян, адже вона «допоможе їм зрозуміти не лише сусідів, а й самих себе». Та наголошує: якщо всі мордування нацистів відбувалися поза межами Німеччини, то жертви сталінського режиму полягли на своїй території – території Радянського Союзу.

Денис ЗАРЕМСЬКИЙ

Джерело

Об авторе и книге

Предисловие Т.Снайдера к русскоязычному изданию книги "Кровавые земли"

 «Кровавые земли» – это место, где разговаривали (и продолжают разговаривать) на русском языке, и уже по одной лишь этой причине я очень рад русскоязычному изданию. На просторах от Балтийского и до Черного моря, от Берлина и до Москвы люди, разговаривавшие на русском языке, были в числе жертв, очевидцев и исполнителей тех преступлений, которым посвящена эта книга.

Тимоти Снайдер. Краткая научная биография

Тимоти Снайдер – профессор истории Йельского университетa, действительный член академии «Институтa гуманитарных наук». 

О книге Тимоти Снайдера «Кровавые земли: Европа между Гитлером и Сталиным»

Книга профессора Йельского университета (США), блестящего историка и искусного рассказчика Тимоти Снайдера «Кровавые земли: Европа между Гитлером и Сталиным» посвящена